SPORCU SAĞLIĞI VE BESLENME

SPORCU SAĞLIĞI VE BESLENME
5
A+
A-

, hayatımıza şekil veren ve hem fiziksel, hem de mental açıdan kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan, ömrümüz boyunca hayatımızdan çıkartmamamız gereken bir aktivitedir. Sporcu sağlığının ve sporun aynı zamanda bir yaşam biçimi olarak kabul edilmesi de vaktimizin bir kısmını spora vermemizle kalmayıp aynı zamanda aldığımız besinlerle de doğru orantılı ilerlemesinden kaynaklıdır.

Spor yapan herkes sporcu olarak kabul edilebilir ancak yaptığı sporu ciddiyetle icra etmesi oldukça önemlidir çünkü spor, bilinçli yapılmadığı takdirde vücudunuza zarar verebilir. Bu yüzden yapılan spor öncesi, ister profesyonel olsun ister amatör, sporun niteliğine göre bir doktorla iletişim kurulması sporcu sağlığı ve programı oluşturbir hayath şamulması spor yapacak kişi için önem teşkil eder.

Harbigol.com olarak sizlere sporcu sağlığını anlatmak isteriz. Yapılacak tüm sporların kişi için içeriği baz alındığında kuvvet ve dayanıklılık büyük bir bölümünü oluşturur.  Düzensiz ve yetersiz beslenme sonucu ise kronik yorgunluk ve dehidrasyon (aşırı sıvı kaybı) meydana gelebilir. Bu durumun da çeşitli hastalıklara sebep olması kaçınılmazdır. Tüm bunların meydana gelmemesi için besin alımı ciddi önem taşır. Yukarıda bahsedildiği gibi kuvvet ve dayanıklılığın sağlanması sporcu için yapılan spor öncesi ve sonrasında dengeli ve yeterli beslenmesiyle mümkündür. Bu gereksinimlerin oldukça büyük bir kısmını karbonhidrat ve protein oluşturur. Karbonhidrat, uzun egzersizler sonrası boşalan kas glikojen depolarını doldurur. Bu durum bilimsel olarak kanıtlanmış olup karbonhidratın sporcular için besin ögeleri arasındaki önemini bizlere gösteriyor. Karbonhidrat ve protein dışında alınacak vitamin, mineral ve yağ da beslenme programının içinde olması gereken temel besinlerdendir.

 Sporcu aktivite öncesi beslenmesine zamanı yaklaşık dört saat öncesinden başlanması ve aktivite sonrasın ilk altı saati sporcunun yapılan aktiviteyi daha verimli ve sağlıklı kılmasını sağlamaktadır.

Beslenme programının nasıl olması gerektiği, yapılacak sporun niteliği ve sporu yapacak kişi ile doğru orantılıdır. Fiziksel aktivite, bu aktivite sırasında harcanacak enerji, sporcunun yaşı, cinsiyeti, fiziksel değerleri ortaya çıkartılacak beslenme programını etkiler. Örnek vermek gerekirse vücut geliştirme sporu için alınacak besin kompleksi farklı, takım sporları ile ilgilenen sporcuların alacağı besin kompleksi farklıdır. Takım sporlarında yapılan aktivite karşılıklı mücadeleye dayanır ve vücudun çalışmasında farklı unsurlar oluşturur. Bu sebeple vücudumuzun harcadığı enerji ve kaybettiği besinler değişim gösterir. Kaybedilen besinin yerini doldurmak için yapılan sporun farklılığı dışında kişisel olarak vücudun harcadığı enerji başka olabilir ve bunun geri takviyesi yapılmalıdır. Bu besin alımı düzensiz bir hale getirildiği takdirde yapılan sporda verimliliğin azalmasının dışında sporcu sağlığını da olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

Kendimiz için spor

Sporun insan sağlığı için önemini hepimiz biliriz, antik dönemlere kadar uzanan spor, vücudumuzun ilerleyen dönemlerinde karşımıza ciddi problemler oluşturmasını önler bu da sporun insan hayatındaki önemini bize binlerce yıldır göstemektedir. Antik dönemden bu yana spor ve beslenme hep yanyana ilerlemiştir. Besin, hayatta kalmamızı, spor ise yaşadığımız hayatı daha sağlıklı, uzun ve özgüven içinde sürdürmemizi sağlamaktadır. Tüm bu koşullar içinde spor yapan veya yapacak kişilerin öncelikle kendi vücudunu tanımaları, ona göre hareket etmeleri sporcu sağlığı açısından önemlidir çünkü, kendi vücudunun potansiyelini bilmek yapılacak antremanın miktarını, yoğunluğunu kontrol etmesini sağlar. Kendimize sormamız gereken soru şu; Var olan vücudumla ne yapabilirim ve ne kadar ileri gidebilirim? Bu sorunun cevabını ortaya çıkartmak kişinin yapacağı antremanı verimli hale getirmesine neden olacaktır. Bu sorunun cevabı da yaptığı antremanların düzenli yaşam ve besin alımı ile her seferinde biraz daha ileriye götürdüğünü keşfetmesini sağlayacaktır

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.